výplet kol Mavic

Mavic odhalil novou verzi kol Ksyrium Elite s širšími ráfky

autor:

Kola z řady Mavic Ksyrium jsou již po mnoho let synonymem pro kvalitu a spolehlivost. Je to stará dobrá klasika, která šla na trh poprvé v roce 1996. Jsou to tedy kola s téměř dvacetiletou tradicí. Nyní jsme se dočkali nové verze s širšími ráfky – Mavic Ksyrium Elite 2015. Jedná se o kola vhodná pro silniční cyklistiku a triatlon.

Širších ráfků u kol velkých výrobců jsme si v poslední době mohli všímat velmi často. Mavic tento vývoj dlouho ignoroval, nyní však i on zvolil širší ráfky. Pro letošní verzi Ksyrium Elite Mavic navrhl kompletně nový vnitřní profil ráfků. Celý ráfek byl o 2 mm rozšířen, takže nyní má šířku 17 mm. Francouzská společnost Mavic je v tomto ohledu poměrně opatrná. Někteří výrobci své ráfky rozšiřují mnohem radikálněji a ty pak dosahují i k hodnotám okolo 20 mm.

Ráfky jsou dodávány s 25 mm plášti, což je pro tyto kola ideální šířka. U kombinace nového ráfku a 25 mm pneumatiky se zvýší objem vzduchu o 18% oproti starším verzím těchto kol. V důsledku toho by tato kola měla mít o 13% menší valivý odpor a měla by poskytovat lepší komfort. Tlak v pneumatikách může být snížen až na 20psi.

U nových ráfků byla použita technologie ISM4D. Díky této technologii mohlo být odstraněno určité množství přebytečného materiálu v oblastech mezi dráty výpletu. Širší ráfky kupodivu nezpůsobily nárůst celkové hmotnosti nových kol Mavic. Udávaná hmotnost ráfku je 405g a celá sada dvou kol bez pneumatik by měla vážit 1550g.

Jak již bylo řečeno, nová kola Ksyrium Elite budou dodávána s pneumatikami o šířce 25 mm. Konkrétně se bude jednat o model Yksion Pro. Na předním kole najdeme model Griplink s měkčí směsí, zatímco na zadním kole bude model Powerlink. Výrobcem udávaná hmotnost takové pneumatiky je 210g.

Změny nastaly také v barevném provedení. Mavic nabízí matné i lesklé verze s barevnými kombinacemi černá/černá, černá/červená a černá/modrá. Cena sady dvou kol je stanovena na 500 GBP, což je v přepočtu necelých 20 000 Kč.