Cyklistické sedlo Brooks Cambium

Brooks představilo nové sedlo Cambium C15 Carved

autor:

Firmu Brooks možná znáte díky velmi kvalitním a pohodlným koženým sedlům, která tato společnost produkuje. I vzhledově se jedná o velmi zajímavé modely. Nyní tato firma představila nový přírůstek do své nabídky – sedlo Cambium C15 Carved.

Z této řady již můžeme znát sedlo C17, které bylo představeno dříve. Model C15 je tomuto sedlu velmi podobný. Pokud je budeme srovnávat, C15 bude užší. Na šířku má 140 mm, zatímco C17 je široká 162 mm. C15 je tak vhodnější pro závodní cyklisty, kteří většinou chtějí právě užší sedla.

Uprostřed sedla je vyříznutý otvor pro snížení tlaku na citlivá místa. Takové řešení je v dnešní době trendem. Sedla s tímto otvorem jsou mnohdy pohodlnější než běžná sedla a to platí hlavně při delších jízdách.

Sedla C15 a C17 mají podobný tvar i téměř totožnou drážku uprostřed sedla. Stejný je také materiál, z kterého jsou vyrobena. Samotná konstrukce je tvořena z ocelových kolejnic a hliníkového šasi. To je potaženo vrstvou vulkanizovaného přírodního kaučuku a organické bavlny. Hmotnost sedla Cambium C15 Carved je 395g.

Kožená sedla Brooks jsou velmi ceněná právě pro materiál, z kterého jsou vyráběny. Kožené sedlo časem vždy přizpůsobí svůj tvar jezdci. To se o sedle z moderních materiálů říct většinou nedá a tak je nutno vybírat mezi mnoha výrobci a tvary, než najdete to pravé sedlo, které vám sedne. Je pravda, že nová sedla Brooks z kaučuku asi nebudou mít vlastnosti sedel z kůže. To se však dozvíme až časem. Možná jsou právě kaučuková sedla hudbou budoucnosti.

I na českém trhu si můžete vybrat z velkého množství sedel Brooks, nabízí je několik eshopů. Většinou narazíte na modely z řady B nebo modely Flyer. Lze zakoupit i loňské modely sedel C15 a C17, která však uprostřed nemají již zmíněnou drážku pro snížení tlaku na citlivé partie. Je nutno zmínit, že cena sedel Brooks je poměrně vysoko, začíná na 3 000 Kč a můžete najít i sedla s cenovkou okolo 5 000 Kč.