dřevěné kolo

České studio Jan představilo koncept dřevěného kola

autor:

Na mnoha zahraničních cyklistických magazínech se před nedávnem objevily informace o novém dřevěném jízdním kole z České republiky. Byla by ostuda, kdybychom se takové novince nevěnovali.

Na úvod je nutno říci, kdo za tímto kolem stojí. Jan je ateliér, kde si můžete nechat opravit své vlastní kolo, koupit starší opravené kolo nebo pořídit náhradní díly. Novinkou je právě výroba dřevěných kol, na která se zaměříme.

Největší zvláštnost u tohoto kola je jeho rám. Jak jsme již uvedli, je kompletně dřevěný. Tvoří jej 40 vrstev javorového dřeva. Dřevo jako materiál bylo zvoleno z důvodu dobré pružnosti i pevnosti. Dalšími výhodami je dobrá dostupnost i jednoduchá opracovatelnost. Dřevo jako takové prý výborně vstřebává vibrace. Zbylé části rámu jsou vyrobeny z duralu a celková hmotnost rámu je asi 3 kg. Spodní rámová trubka je o poznání tlustší než ta horní, takže slouží jako pevná opora rámu, zatímco horní trubka je flexibilnější a tak tlumí nárazy. Je nutno zmínit, že každé dřevěné kolo ze studia Jan je originální, protože tyto rámy jsou vyráběny ručně.

Prototyp studia Jan nebude určen k masovému prodeji. Je to spíše projekt, který má ukázat možné cesty vývoje a posunout pomyslné hranice zase o kousek dále.

I když se koncepty dřevěných jízdních kol i bicyklů z různých zvláštních materiálů objevují všude po světě, je zajímavé, že vůbec první jízdní kolo, které v roce 1493 navrhl žák Leonarda da Vinciho bylo také kompletně ze dřeva. Nyní jsme se dostali přes všechny možné slitiny až ke karbonovým vláknům a někteří lidé stále objevují krásu přírodních materiálů. Pokud nejste žádný závodník, ale oceníte spíše požitek z jízdy, nevšední design i použití ekologických materiálů, dřevěné kolo může být pro vás to pravé.