Nehoda a pád z kola – Zařízení která sama přivolají pomoc

autor:

Nejhorším typem zranění a to nejen pro cyklisty jsou zranění hlavy. Při jízdě na kole se může stát, že při nárazu a dopadu na hlavu dojde mimo jiné ke ztrátě vědomí a není nikdo, kdo by v tu chvíli zavolal pomoc. Naštěstí je na trhu několik zařízení, která sama zaznamenají pád a odešlou nouzovou zprávu kontaktní osobě i s poslední známou polohou.

Specialized helmy s technologií ANGi

Americký výrobce kol a doplňků Specialized montuje na své přilby patentovanou technologii ANGi, která monitoruje průběh jízdy a v případě nehody informuje předem určené kontakty v telefonu o pádu. Jedná se o malé zařízení umístěné vzadu na přilbě, které monitoruje lineární a rotační síly působící na helmu při pádu a tím zaznamenává pád. Po celou dobu jízdy navíc sleduje trasu, takže v případě pádu určí poslední známou pozici. Informace o pádu s jeho místem se odesílají na předem určená telefonní čísla. Po detekci pádu se spustí odpočet na mobilu, během kterého je možné odesílání informací zastavit, to pro případ, že se nejednalo o těžký pád, který by potřeboval cizí pomoc. Nutná je stálá přítomnost mobilního telefonu s nainstalovanou aplikací.

Foto: Specialized.com

Pro silniční cyklistiku

Garmin Edge – chytrý cyklopočítač

Známý výrobce navigačních přístrojů, který vyrábí i kvalitní cyklopočítače a sportovní hodinky nabízí u svých cyklopočítačů řady Edge funkci přivolání pomoci v případě pádu. Je určeno pro detekci pádu při silniční cyklistice a stejně jako ANGi komunikuje s mobilním telefonem a na předem nastavené kontakty odešle sms zprávu s informacemi o nehodě a jeho místu.

Foto: Garmin.cz

Pro horská kola

Tilt – detekční systém

Zařízení určené pro horská kola a především milovníky singletrailů. Malé zařízení se montuje přímo na náboj kola a samo rozpozná pád cyklisty a pomocí aplikace v mobilním telefonu informuje určené kontakty, ale také ostatní cyklisty používající aplikaci od Tilt, kteří se nacházejí v blízkosti pádu.

Jak vypadá systém Tilt v akci, ve videu na Youtube.

Další pomocník při pádu

Aplikace Záchranka

Česká aplikace pro mobilní telefony, která získala už nejedno ocenění nabízí funkci přivolání první pomoci spolu s odesláním aktuální polohy. Po stisku nouzového tlačítka odešle nouzovou zprávu s aktuální polohou a zároveň začne vytáčet linku 155. Ale umí toho více. Pomocí aplikace snadno najdete nejbližší automatizovaný externí defibrilátor, lékařskou, zubní, či lékárenskou pohotovost. Aplikace Záchranka funguje nejen u nás, ale i na území Rakouska.

Foto: Zachrankaapp.cz

B´Safe – airbag ve vestě

Francouzský výrobce airbagů především pro motocyklisty přichází nově i s airbagem pro cyklisty implementovaným do reflexní vesty. V případě detekce blížícího se pádu se spustí integrovaná bombička na CO2, která nafoukne vestu a ochrání padajícího cyklistu především v oblasti zad a krku.

Airbag B´Safe ve vestě v akci na stránce Youtube.