Přilba Giro s technologií MIPS

Giro zahájilo spolupráci s MIPS a přichází s novou řadou přileb

autor:

Jistě není nutno sáhodlouze představovat společnost Giro. Tato americká firma s již 30-letou tradicí je u nás známá především díky svým přilbám pro cyklistiku i zimní sporty. Nyní zahájila spolupráci s mnohem mladší společností MIPS (Multi-directional impact protection system), která se zabývá vývojem technologie právě pro bezpečnostní přilby.

V propagačních materiálech této firmy naleznete mnoho informací, které se týkají samotné fyziky pádu a nárazu hlavou do překážky. Nárazy dělí na přímé a rotační. Přímým nárazům umí čelit naprostá většina dnešních ochranných přileb, protože jsou vybaveny deformačními zónami, které v případě nárazu absorbují velké množství energie. Nárazům rotačním prý odolávají pouze přilby s technologií MIPS. Princip je úplně jednoduchý. Přilba je rozdělena na část vnitřní a vnější. Obě části jsou k sobě přichyceny čtyřmi elastickými háčky. V případě nárazu se vnější část přilby může lehce pootočit (až o 15 mm), ale vnitřní skořepina zůstane pevně na vaši hlavě. Tím by mělo být absorbováno velké množství rotační energie. Tuto technologii zavádí stále více výrobců cyklistických přileb a nyní na ni přechází i Giro.

Giro již na podzim loňského roku představilo několik přileb s touto technologií a nyní se začínají dostávat i na pulty obchodů v České Republice. Abychom byli konkrétní, jedná se o modely Sutton, Savant, Sonnet, Feature, Feather. V nabídce jsou tedy modely pro horskou cyklistiku (Feature a Feather), silniční cyklitiku (Savant a Sonnet) a jeden model pro jízdu po městě (Sutton). Nyní u nás pořídíte jakýkoliv z těchto modelů. Ceny se pohybují většinou okolo částky 2 000 kč. Pokud jste fanoušci zimních sportů, tak by vás mohlo potěšit, že na podzim 2015 Giro plánuje i několik modelů s MIPS technologií právě pro lyžování a snowboarding.