vrchol průsmyku Gavia

Passo Gavia – Nejkrásnější alpský průsmyk v okolí Bormia?

autor:

Silnice spojující Bormio a Ponte di Legno na severu Itálie je jedním z nejhezčích průsmyků v Alpách. A protože je jedním z nejvyšších v Alpách, nabízí krásné výhledy na okolní krajinu a v cyklistech vyvolá pocit závodníka.

Bormio a Ponte di Legno jako startovací místa

Obě města jsou lyžařská centra a obě leží ve výšce nad 1200 m v oblasti Lombardie. Bormio jako lyžařské centrum a termální lázně nabízí mnoho příležitostí ke sportu i odpočinku. Je tu golfové hřiště, mnoho horolezeckých stěn a turistických tras, nad městem je několik trailových tratí a hlavně tu jsou krásné horské průsmyky na každou světovou stranu od Bormia. Tak například na západ vede Passo di Foscagno spojující Bormio s Livignem. Na sever Passo dello Stelvio a na jihovýchod právě průsmyk Gavia.

Středisko Ponte di Legno nabízí několik trailových tratí, vhodných jak pro horská kola, tak pro downhilly a samozřejmě odtud vede několik zajímavých průsmyků. Tak kromě průsmyku Gavia je možné se vydat na Passo Tonale nebo na nedaleké, legendární stoupání Passo Mortirolo, často využívané na Giro d´Italia.

Severní nebo jižní trasa

Ačkoliv je jižní trasa z Ponte di Legno slavnější a také náročnější, mi jsme zvolily trasu z Bormia a to především kvůli předchozímu zdolávání průsmyku Stelvio a následnému sjezdu právě do Bormia. Severní trasa je lehčí, ale o kus delší, celkově pošlapete více jak 25 kilometrů, s průměrným sklonem 5,5 %. Z Bormia až za obec Sant´Antonio, tedy nějakých 6 kilometrů je cesta rovinatá. Za Sant´Antiniem se pak silnice začne zvedat, ale stále se jede v podstatě rovně, nejsou zde žádné zatáčky, takže před sebou stále vidíte pomalu zvedající se silnici. To se naštěstí změní za obcí Santa Caterina a na řadu přijdou alpské serpentiny, což mimo jiné znamená i větší stoupání, ale zajímavější jízdu.

Památník První světové války při stoupání na průsmyk Gavia

Z počátku silnici lemují vysoké stromy, takže z okolní krajiny toho mnoho vidět není, ale zhruba za 16 kilometrem stromy ustoupí a objeví se krásné výhledy na okolní hory jako Punta Segnale a později Cima di Gavia, po které je silnice pojmenována a která měří 2987 m.

Nejtěžší úsek je ale stále před námi. Mezi 19 a 22 kilometrem sice zmizí zatáčky, ale silnice se zvedne a začne mučení, kdy před sebou vidíte zvedající se silnici, která jako by nekončila. Navíc povrch silnice se také zhorší a jepo třeba se vyhýbat všudypřítomným dírám v silnici.

Poslední kilometry Passo Gavia

Po překonání 22 kilometru se vše uklidní, uvidíte už před sebou střechu restaurace a vy víte, že jste Passo Gavia zdolali. Na vrcholku ve výšce 2652 m pak nechybí několik památníků na Giro d´Italia a restaurace, kde lze nabrat síly a hlavně se zahřát před sjezdem.

Památník na závod Giro d´Italia – trasa z obce Pezzo na vrchol Passo Gavia

Jižní strana má podobný průběh jako severní. Začíná se na rovině, myšleno z pohledu z hora na silnici, prostředek je klikatý a na konci je opět rovina. Jinak profilově je jižní strana náročnější. Začíná se zvolna, ale už na 4 kilometru přijde pořádné stoupání, které nepoleví až pod vrchol. V průměru má stoupání hodnotu 7,9 % s celkem 1363 nastoupanými metry a délkou 17,3 kilometru.

A pak je tu také trasa pro horská kola

Podél silnice vede ještě trasa pro horská kola, která jak severní tak jižní trasu celkem přesně kopíruje. Jen u obce Santa Caterina, kde se křižují cyklstezka se silnicí se obě cesty trochu vzdálí, ale cíl mají obě cesty stejný, tedy vrcholek Passo Gavia ve výšce 2652 m.

Giro d´Italia zde zanechala stopu

Velmi často je Passo Gavia využívána během nejtěžších a převážně královských etap na Giru. Samozřejmě tomu pomáhá výška průsmyku, která, pokud se ve stejném roce nevyjíždí na Passo dello Stelvio, většinou patří do kategorie Cima Coppi, tedy nejvyšší dosažený bod v závodě. Dalším faktorem ale je to, že v okolí Gavie je několik dalších legendárních stoupání jako například Passo Mortirolo a jiná. Na to, že tudy pravidelně peloton projíždí upozorňuje několik památníků na vrcholu kopce a také hromada dárkových předmětů v restauraci.

Letošní Giro tudy projede v 16. etapě, 28. května a opět se bude jednat o kategorii Cima Coppi.

Parametry stoupání z Bormia na Passo Gavia