Poslední kilometry průsmyku Stelvio

Passo dello Stelvio na kole – Na nejvyšší průsmyk v Itálii

autor:

Ve vesničce Prato allo Stelvio začíná stoupání, které je mnohými hodnoceno jako jedno z nejkrásnějších v Evropě a možná i na světě. Po zdolání Stelvia budete mít nové měřítko. Ostatní kopce budete porovnávat, zda byly lepší nebo horší. Je to vstupní brána do Bormia, jednoho z center profi a amatérské silniční cyklistiky.

Velký kopec

Nejvýše položený průsmyk ve Východních Alpách a jeden z nejvyšších v Evropě. Přesto jeho profil není (na východní straně se startem v Prato allo Stelvio) nijak náročný. Stoupání je sice dlouhé téměř 25 km, ale v průměru nepřesáhne 7.5% a celá cesta je až na poslední kilometry spíše mírná, v porovnání například s Grossglocknerem. Silnice se začne lámat až v serpentinách těsně před vrcholem stoupání. A právě závěrečné serpentiny dávají tomuto místu jeho neopakovatelný vzhled. Z žádného jiného sedla v Evropě neuvidíte takto klikatící se silnici po úbočí hory. A nejsou to jen závěrečné kilometry, ale celá cesta je tak nějak podle vašich představ. Kdyby jste se snažili navrhnout ideální kopec pro silniční cyklistiku vypadal by pravděpodobně jako Passo dello Stelvio. Vše začíná v krásné italské vesničce Prato, odkud silnice pokračuje do lesa, pak rovnou do další vesničky, tentokrát Gomagoi. Zde se cesta začíná klikatit, ale neustále se na ní střídají místa, kde jste kryti, před horkým italským sluncem stromy nebo naopak, kde silnice vyjíždí mimo porost a před vámi se rozprostírají Alpy v celé své kráse.

Jako každá Grand Tour, je i Giro d´Italia reklamou na svou zemi, tudíž ani Maglia Rosa nemohl minout Stelvio. Jezdí se zde od roku 1953 a do roku 2014 sem vyjeli cyklisté již 10x. Navíc s nadmořskou výškou 2758 m.n.m. je toto stoupání vždy v kategorii Clima Coppi, tedy nejvyšší stoupání v závodě Gira.

Kdy vyrazit

Není divu, že Stelvio se svou výškou nemá zrovna ideální počasí na cyklistiku. Po většinu roku je vrchol pokrytý sněhem a i během letních měsíců z něj úplně nezmizí. Přejezd přes průsmyk je vzhledem k přírodním podmínkám možný od června do září. Doporučuje se spíše počkat na konec července, začátek srpna, kdy budete mít větší jistotu, že vám výjezd nezkazí špatné počasí. My jsme na Stelvio vyjížděli na konci srpna a v serpentinách před vrcholem přišel déšť se sněhem a kroupami. To přes to, že dole ve vesničce Prato, na informacích tvrdili, že bude celý den slunečno bez jediného mraku. Zkrátka v Alpách se mění situace každou minutou a je třeba se na to připravit.

Jednou za rok se silnice uzavře a mohou na ni pouze cyklisté. Vyhnete se tak husté dopravě, ale klid a volnou silnici si příliš neužijete. Na volný den se totiž sjíždí více jak 10 000 cyklistů z celé Evropy. Letos je tento den naplánován na 27 srpna, poslední sobotu v měsíci.

Volný den je tu od toho, aby si každý mohl vyzkoušet náročnost kopce v klidu a tak dlouho jak bude chtít. Pro soutěživé typy je pak připraven závod Grandondo Stelvio Santini. Na výběr je ze tří obtížností, podle délky tratě a vězte, že nejdelší trať, dlouhá 151km, je podobná té na Giro d´Italia z roku 2012 a která byla označena jako nejtěžší etapa z celého závodu a kromě Stelvia zahrnuje trasa i výjezd na Passo Mortirolo.

Pro turisty

Sjíždějí se sem cyklisté z celé Evropy. Pokud budete mít trochu štěstí, narazíte tu i na Čechy. Mi potkali jednu partu na kole a druhou zlehčující si to v karavanu. Každopádně Stelvio je hlavně turistická atrakce a místní jsou na to dobře připraveni. Na vrcholu je několik stánků se suvenýry a drobným občerstvením. Jsme v Itálii, takže nemůže chybět pizzerie a na informacích dokonce dostanete zdarma diplom. Stačí nadiktovat jméno (ochotný italský pracovník má jen trochu problém s českými jmény, takže i když mu je vyhláskujete, může se stát, že nebudou přesně odpovídat) a čas výjezdu, pokud si ho stopnete, a máte památku se kterou se můžete chlubit před známými.

Na závěr

Italové mají rádi grandiózní přízviska. Lasagne – schody do nebe, Lamborghini – Superleggera (super lehký), Řím – Věčné město, třeba jednou dostane Passo dello Stelvio přízvisko Collina divina (Božský kopec).

Parametry stoupání na Passo dello Stelvio z města Prato.