silnice východní části Oberalpassu

Oberalppass – do Švýcarska za pramenem řeky Rýn

autor:

Nenápadné, ale o to zajímavější stoupání ve Švýcarských Alpách, které je součástí čtveřice horských průsmyků v okolí lázeňského městečka s netradiční architekturou. Tvoří spojnici mezi městy Brig a Chur a to jak silniční, tak i železniční. S jezerem, majákem a restaurací na vrcholku je Oberalppass oblíbenou zastávkou motocyklistů, karavanistů a samozřejmě cyklistů.

Kde se startuje?

Silnice, přesněji její západní část, začíná ve městečku Andermatt. Oblíbené zimní letovisko a centrum lázeňství má zajímavou polohu. Nachází se v údolí Alpských vrcholků ve výšce 1437 m n.m. a vedou z něj čtyři hlavní silnice. Na sever přes Göschenertal pass, známý především díky ďáblovo mostu. Jižně přes St. Gotthard pass, s muzeem krystalů, energetiky, vývoje přepravy v kantonu Uri a všudy přítomnými bunkry z dob Druhé světové války. Na západ vede cesta skrze Fürkapass, kde se natáčela bondovka Goldfinger. A konečně na východě je Oberalppass. Při ubytování v Andermattu tedy máte hned 4 zajímavé trasy k prozkoumání. A pokud se rozhodnete místo kempu využít některý z místních hotelů, bude vás obklopovat zajímavá architektura místních domů s hrázděným zdivem.

Pohled na městečko Andermatt

Vzhůru na vrchol

Hned za kruhovým objezdem začíná v serpentinách prudké stoupání, které zabírá zhruba polovinu z celkové délky 10 km. Po serpentinách, ze kterých je hezky vidět na startovní městečko, se cesta narovná a dále kopíruje železnici až k samotnému vrcholku. Jedinou, drobnou překážkou může představovat všudy přítomný dobytek, využívající silnici jako přechod mezi pastvinami. To, že se blížíte na vrchol poznáte podle jezera Oberalpsee, táhnoucího se podél posledních 2 kilometrů silnice Oberalppassu, do výšky 2046 m n.m.. V nohách budete mít 609 výškových metrů s průměrným převýšením 5,8%. Vaši pozornost v tu chvíli určitě upoutá jasně červený maják u chatky s informacemi. Nejen, že se jedná o jeden z nejvýše položených majáků na světě, ale má i svůj praktický význam. Slouží k označení pramene řeky Rýn, přesněji jejího ramene, Předního Rýnu, nacházejícího se nedaleko vrcholku Oberalppassu. Červený maják je symbolem místa, kde se Rýn vlévá do moře a ve Švýcarsku ho použili i pro označení místa, kde pramení.

Červený maják na vrcholu Oberalppassu

Po sjezdu východní části se nabízí návštěva města Disentis s benediktinskými kláštery a se stovkami kilometrů cyklostezek v okolí. Pro zpestření zpáteční cesty je možné využít Glacier Express švýcarských drah. Nejedná se sice o nejrychlejší vlak, zato nabízí nezapomenutelné výhledy na Alpy.

Jako většina Alpských průsmyků, má i Oberalppass svou otevírací dobu. V závislosti na klimatických podmínkách je průjezdný od přelomu dubna, května a uzavírá se v polovině října.

Užitečné odkazy:

Cyklostezky v okolí Andermattu pro:

Závod přes Oberalppass