Jezero Lago di Garda s pláží

Lago di Garda – modrá startovní čára cyklistů

autor:

Okolí italského jezera je snad tím nejlepším místem na cyklistiku v Itálii. Stovky kilometrů cyklostezek všech obtížností. Od dlouhých rovin podél jezera s obvodem okolo 160 kilometrů. Po prudká stoupání na vrcholky začínajících Alp s maximy od 10 do 20%. Na své si přijdou jak majitelé silničních speciálů, horských kol ale i downhillů. První polovina jezera je v nížině, kde nejvyšší bod představuje špička nejvyšší budovy, zatímco druhá polovina je Alpách s horou, vysokou 2218m, vzdálenou jen 5km od břehu jezera. Do toho všeho 370 km2 průzračně čisté vody, která přitéká z Alp, konkrétně řekou Sarca. A jezero je ke všemu kousek od Bormia, tréninkového centra některých profesionálních cyklistů i týmů.

Téměř veškeré dění se točí okolo městečka Riva del Garda. Začíná nebo končí zde většina tras, včetně cyklistického maratonu, pořádaného v rámci akce Bike festival Garda Trentino. Koná se každý rok a letos začíná 29. dubna a končí 1. května. K vidění budou nová kola, převážně horská a downhillová. Pojede se závod ve sjezdu a vrchol akce bude maraton na horských kolech v okolí Riva del Garda se čtyřmi úrovněmi obtížností.
Městečko Riva na severu jezera je také centrem turismu. Kromě informačního centra, prodejny a servisu kol, je tu také největší koncentrace kaváren, restaurací a prodejců zmrzliny. Zkrátka je tu vše co by mohl cyklista potřebovat.

Trasy v okolí Gardy

Ať už se na Gardě vydáte kamkoliv, určitě nebudete litovat. Na projetí všech tras v okolí nebude stačit ani jedna dovolená i vzhledem k tomu, že od druhé, severnější poloviny jezera vedou všechny cesty pouze vzhůru. Samotná Garda je v nadmořské výšce 60m a okolní vrcholky přesahují i 2000m.n.m.. Pokud tedy nejste milovník kopců, držte se spíše u pobřeží jezera nebo v jeho jižní části.

Několik tipů na trasy:

na silničním kole:

Riva del Garda → Arco → Lagolo → Trento
cesta v okolí hory Monte Bondone. Prjíždí se přes zimní středisko a je na ní nekonečné množství zákrut

Riva del Garda → Lago di Valvestina → Lago d´ Idro → Lago di Ledro → Riva del Garda
prohlídka dalších tří jezer v okolí Gardy

na horském kole

Riva del Garda → Limone Sul Garda → Passo del Tremolzo → Riva del Garda
výhled na celé okolí, zatáčky jak na Passo dello Stelvio, asi nejvyhlášenější výjezd v okolí Gardy

Brenzone sul Garda → Prada Alta → Ferrara di monte Baldo → Madonna della Neve → San Valestino → Mori
trasa kopíruje pobřeží Gardy, jen vede po hřebenech hor a nabízí krásné výhledy na jezero

Lago di Garda láká turisty z celého světa a nemusí jít jen o cyklisty. Jednou z hlavních atrakcí jsou vodní sporty. Vyhlášená italská kuchyně a hlavně vína z Trentína a Alto Adige, míst severně od Gardy. Na své si jednou ročně přijdou i fanoušci automobilů. Městem Peschiera na jihu jezera totiž projíždí první etapa slavného závodu veteránů, ale i nejnovějších supersportů, převážně z dílen Ferrari, Mille Miglia. Letos zde projede kolona 19. května

Jezero ale také jeho okolí je zkrátka jedinečné místo nabízející spoustu zábavy.