Vrchařské kolečko v Dolomitech – průsmyky Pordoi, Gardena, Campolongo a Sella

autor:

Už při pohledu do mapy zaujme silnice poblíž Bolzana svým tvarem. Takový kruhový objezd se čtyřmi výjezdy, který má lehce přes 50 kilometrů je sice zajímavý, ale zřejmě to nebude důvod příští návštěvy Dolomit. Při bližším pohledu si však lze všimnout, že celá silnice v kruhu má nespočet zatáček a serpentýn a to z jednoho, prostého důvodu. Celý okruh totiž tvoří čtyři průsmyky. Čtyři cyklistické výzvy a čtyři úžasné silnice okolo více jak 3000 metrů vysoké hory Piz Boé na okraji Dolomit.

Passo Sella – Sellajoch

Nejvyšší průsmyk z celé čtveřice. Startovním místem je město Val Gardena, ale samotné stoupání začíná v obci Plan de Gralba a pokud nepokračujete na Passo Pordoi končí ve městě Canazei. Na vrchol ve výšce 2240 m vede ne příliš kliká silnice, dlouhá „jen“ 5 a půl kilometru a ani profilem stoupání Sella Pass nezničí, spíše příjemně zahřeje. Po prvním, velmi mírném 1,5 kilometru přichází nejtěžší pasáž dlouhá 2 kilometry s průměrem okolo 8,5 %, pak drobné povolení na 7 %, které přejde do prudkého, ale krátkého stoupání 1,5 kilometru před vrcholem. Samotný výjezd na vrcholem je spíše rovinatý a právě zde se krajina otevře a nabídne krásné výhledy na okolní hory v čele s Punta Grohman. Tento sklaní masiv ostatně bude dělat celou cestu takový ukazatel blížícího se vrcholu, protože je vidět už od startu a vrchol průsmyku je už od Punta Grohman kousek a je to ideální cíl na pěší tůru. Po stoupání s celkovým průměrem téměř 7 % a maxim okolo 12,5 % přichází samozřejmě sjezd. Ten je po výhledech na celé Dolomity další odměnou za vynaložené úsilí. Nabídne totiž mnohem více zatáček a vraceček než samotné stoupání a díky velmi kvalitnímu a hladkému asfaltu, který je na celém průsmyku, je klesání k Canazei dlouhé 5,5 kilometru opravdu radost.

Foto: IndiraFoto / Pixabay
Pohled do údolí a na Passo Sella

Passo Pordoi

Nejznámější průsmyk z celé čtveřice. Při sjezdu z Passo Sella nemá startovní město, ale průsmyk Pordoi začíná na křižovatce silnic SS242 a SS48. Jinak stoupání začíná už ve městě Canazei a cílové město je i lyžařské středisko Arabba. A přesto, že stoupání z Arabby na vrchol průsmyku Pordoi je slavnější a stoupá tudy i závod Giro d´Italia, i jeho druhá strana stojí za to a slavnější stranu si alespoň budete moci užít ve sjezdu. Cesta na vrchol z města Canazei je více jak dvakrát delší, než výjezd na Sellajoch. Měří téměř 13 kilometrů, ale je to až neuvěřitelně stabilní stoupání. V průměru má 6 % a kromě úseku mezi 2 a 3 kilometrem, kde je průměr více jak 7,5% a maxima okolo 10% je zbytek výjezdu stabilně okolo 6%. Na vrcholu, ve výšce 2239 m n.m. je odpočinkové místo v kavárně nebo u památníků projíždějícího Gira d´Italia. Ale nejen silniční cyklisté si zde přijdou na své, z vrcholu Passo Pordoi vede několik single trailových tratí do startovního města Canazei. Pro silniční cyklisty pak vede 10 kilometrů dlouhý sjezd, po známější straně průsmyku Pordoi do města Arabba.

Foto: Blázní na kolech
Pohled z vrcholu Passo Pordoi

Passo Campolongo

Nejnižší a nejkratší průsmyk z celé čtveřice. Po sjezdu z Passo Pordoi navazuje hned ve městě Arabba, ve výšce těsně pod 1600 m n.m. stoupání na průsmyk Campolongo do výšky 1875 m n.m. Jen 4,5 kilometru dlouhé stoupání nemá mnoho zatáček (celkem 6) a tak je stoupání s průměrným sklonem okolo 7% poměrně náročné, hlavně pak na psychiku, protože neustále vidíte nekončící silnici před sebou a pak také kvůli poměrně silnému větru, který často na Passo Campolongo panuje. Aspoň je ale možné se při výjezdu kochat doširoka otevřenou krajinou Dolomit. A po zdolání nejnáročnějšího úseku se sklonem 12 % těsně před cílem je připraven, za odměnu zábavný sjezd do města Corvara. Začátek klesání je stejně jako výjezd rovinatý, bez zatáček, ale 2,5 kilometru před cílovým městem Corvara se naopak silnice změní v několik za sebou jdoucích zatáček a vraceček.

Foto: nicolacarneale0 / Pixabay
Pohled do údolí města Corvara

Passo Gardena

Nejkrásnější průsmyk z celé čtveřice? Ve městě Corvara začíná téměř 10 kilometrů dlouhé stoupání na vrchol Passo Gardena, posledního ze čtveřice průsmyků okolo hory Piz Boé. Město Corvara, které je centrem známého lyžařského střediska Alta Badia, ležícího v srdci Jižního Tyrolska se nachází v nadmořské výšce 1522 m. Odtud vede 9,6 kilometru dlouhá cesta na vrchol Gardeny s průměrným sklonem 6,2 % a maximy okolo 12 %. Začátek stoupání je odpočinkový, projíždí se městem Corvar a po 2,5 kilometrech následuje vesnice Calfosch, která je nejvýše posazenou vesnicí se stálými obyvateli v Alta Badii. Zde se silnice už začne zvedat na 7 až 8 % a po dalším kilometru přijdou první zatáčky a serpentiny, ze kterých je krásný výhled do údolí. Mezi 4 a 7 kilometrem se silnice dostane do ustáleného stoupání kolem 6,5 % aby se pak od velikého parkoviště u lanovky silnice zvedla na svá maxima okolo 12 %. Ani zbylá cesta na vrchol není příliš snadná, ale vše zlepšují krásné výhledy na údolí a okolní Dolomity. Na vrcholku ve výšce 2121 m n.m. samozřejmě nechybí restaurace, obchod s pamětními věcmi a hotel. Z cílového místa vede několik cyklostezek pro horská kola a podél stoupání je pár downhillových tratí. Klesání k Val Gardena, již tak zábavné není, ale pro milovníky rychlé jízdy jsou tu opravdu dlouhé rovinky.

Foto: kordula vahle
Průsmyk Gardena a okolní Dolomity

Jak si projet celou čtveřici bez provozu?

Sellaronda Bike Day

Největší sportovní festival v Dolomitech Sellaronda Bike Day je tou nejlepší možností jak si projet všechna stoupání bez aut a provozu, jen se spoustou ostatních cyklistů. Celá akce je zdarma a připojit se můžete odkudkoliv. Zkrátka jeden den v červnu se silnice zarezervuje pouze pro cyklistiku a můžete si všechna stoupání hezky v klidu projet.

Dolomity bez provozu – Dolomites Bike Day

Passo Campolongo, Passo Valparola a Passo Falzarego se pro cyklisty uzavřou v půli června během Dolomites Bike Day. Celkem 51 kilometrů dlouhý okruh je stejně jako v Sellaronda Bike Day uzavřen pro automobily a je možné si ho projet celý v klidu se stovkami cyklistických nadšenců.