Passo Pordoi – průsmyk úzce spjatý se závodem Giro d´Italia

autor:

Jedno z nejznámějších a také z nejnavštěvovanějších stoupání italského závodu Giro d´Italia, které je navíc přístupné téměř všem cyklistům z hlediska obtížnosti a možná také proto tu potkáte tolik cyklistických nadšenců. A možná je to spíše kvůli úžasným výhledům, které průsmyk nabízí po celou dobu stoupání. Zkrátka Dolomity jako na dlani.

Startovní město Arabba

Celé dobrodružství začíná v malém italském městečku Arabba, které je snad tvořeno samými penziony a hotely. Důvodem toho je nejen slavné stoupání, ale také to, že Arabba je lyžařským střediskem a místem kudy prochází známá Velká Italská stezka (Grand Italian Trail, nebo v originále Sentiero Italia), což je 6166 km dlouhá turistická stezka, procházející celou Itálií. Město má velmi zajímavou výškovou polohu, vzhledem k našim horám, protože se nachází v nadmořské výšce 1602 metrů, tedy jen metr pod vrcholem Sněžky.

Průběh stoupání na Passo Pordoi

Z městečka Arabba na vrchol průsmyku je to přibližně 9 kilometrů s průměrným stoupáním 6.8 %. Takže se nejedná o příliš náročné stoupání. Navíc tento průměrný sklon je téměř po celé délce. Nejsou zde úseky, kde by silnice najednou prudce stoupala, naopak se sklon se drží mezi 5,5 až 9,5 %, s nejtěžší částí na 1,5 až 2 kilometru stoupání. Prostě si stačí na začátku zvolit správné tempo a s ním dojedete bez větších problémů až na vrchol ve výšce 2239 m n.m.. V tu chvíli budete mít v nohách 637 nastoupaných metrů. Jediným problémem, za to ale značným může být často silný vítr, před kterým není na otevřených silnicích úniku. Po cestě není mnoho stromů, za kterými by bylo možné se schovat, takže nezbývá než zatnout zuby a s větrem se poprat. Odměnou jsou pak překrásné výhledy na dolomitské hory.

východní trasa průsmyku Pordoi z města Arabba
Pohled na východní trasu průsmyku Pordoi z města Arabba

Vrchol průsmyku

Na vrcholu se připomene slavná historie tohoto stoupání. Na kameni jsou zobrazeny trasa stoupání, jezdci, kteří vyjeli během Giro d´Italia na kopec jako první a to od roku 1940, kdy byl průsmyk poprvé použit až do roku 2008, s upozorněním, že jde povětšinou o prémii Cima Coppi, tedy nejvyšší bod daného ročníku a vrchol kamene tvoří kolo značky Wilier, vyvedeném v barvách závodu a silueta cyklisty. Asi nejslavnějšího italského cyklistu Fausta Coppi připomíná na vrcholku krom jeho jména na tabuli vítězů také jemu věnovaný památník.

Památník Giro d´Italia na vrcholu průsmyku Pordoi
Památník Gira na vrcholu Passo Pordoi

Při špatném počasí je možné se schovat a zahřát se nebo jen nabrat síly v místní restauraci.

Amatérský závod přes Pordoi

Chcete si zkusit zajet nejen toto stoupání bez aut a se spoustou dalších cyklistických nadšenců, tak se zkuste přihlásit do slavného „závodu“ Maratona Dles Dolomites, který projíždí těmi nejkrásnějšími stoupáními v Dolomitech.

Parametry stoupání na Pordoi z města Arabba