Vrchol průsmyku Giau

Passo Giau – průsmyk pod ikonickou horou Ra Gusela

autor:

Jeden ze dvou nádherných průsmyků spojující města Cortina d´Ampezzo a Caprile. Tím druhým je Passo di Falzarego a i když je průsmyk Giau náročnější, stojí zato ho vyjet a to i přes to, že stoupání je cílem mnoha motorkářů. Nádherné pohledy na horský masiv Ra Gusela (mimochodem oblíbený cíl lezců ferrat) za to zkrátka stojí.

Startovní město

Vše začíná ve slavném italském městě Cortina d´Ampezzo, které hostilo zimní olympijské hry v roce 1956 a které je centrem zimních sportů, což je zde vidět na každém kroku. Kromě bohaté nabídky ubytovacích zařízení je ve městě spoustu obchůdků s turistickou tématikou a sportovními potřebami. Město se nachází v údolí mezi dolomitskými horskými masivy v nadmořské výšce 1224 m, takže v okolí není o sportovní vyžití nouze. Kromě silniční cyklistiky jsou tu desítky kilometrů tratí pro horská kola, stovky kilometrů turistických tras, několik horolezeckých tras a ferrat a v okolí se například natáčela bondovka Jen pro tvé oči, kde Roger Moore skáče na místním skokanském můstku s klasickými lyžemi.

Parametry stoupání

Z Cortiny začíná cesta velmi pozvolna a začne se zvedat až před vesnicí Pocol, kde se zvedne k 8 % stoupání. Nejtěžší část je zhruba za polovinou v délce jednoho kilometru s maximy okolo 11%. Nejhorší na této části stoupání je fakt, že se jedná o rovný úsek, není tu žádná zatáčka a vy tak před sebou vidíte jen dlouhý pás silnice, který jako by neměl konce. Ani po překonání tohoto náročného úseku si příliš neodpočinete, protože silnice dále pokrčuje téměř 9,5 % stoupáním, ale to už se objeví i serpentiny a pocitově je jízda o trochu snazší. V průměru má celý výjezd okolo 8% a převýšení 1012 m.

Vrchol

Vrchol stoupání ve výšce 2236 m n.m. je úplnou třešničkou na dortu. Právě pohled na dolomitovou horu Ra Gusela je tím hlavním důvodem, proč celé stoupání podniknout. Ale není tím jediným vrcholem, který lze spatřit. Právě naopak. Za jasného dne se před vámi otevře výhled na velkou část Dolomit a to opravdu stojí za tu námahu. U cíle nechybí restaurace a pension, takže pokud vám během stoupání došli síly, máte možnost je v klidu opět nabrat.

Závodění zde má dlouhou tradici

Samozřejmě toto stoupání neuniklo pořadatelům Giro d´Italia a od roku 1973 bylo použito již nesčetněkrát. Naposledy během 14. etapy v roce 2016.

Podrobnosti Passo Giau z Cortina d´Ampezzo

  • Poloha: Dolomity, provincie Belluno
  • Mapa se stoupáním
  • v průměru 8%, převýšení 1012 m, vrchol 2236 m n.m.
Parametry stoupání na Passo Giau z města Cortina d´Ampezzo