Passo di Falzarego

Passo di Falzarego – z města Cortina d´Ampezzo za krásami Dolomit

autor:

Druhá varianta po Passo di Giau jak se dostat z města Cortina d´Ampezzo do Caprile a vidět při tom krásy Dolomit. Z obou průsmyků je tou lehčí variantou, po cestě není mnoho zatáček a vlastně je to tak dobře, protože je zde dostatek času na obdivování Dolomit. A sjezd zase bohatě vynahradí chybějící zatáčky ze stoupání.

Startovní město Cortina

Začátek je ve městě Cortina d´Ampezzo v provincii Belluno, které hostilo zimní olympijské hry v roce 1956. Ale rozhodně se nejedná jen o centrum zimních sportů. V okolí je mnoho možností sportovního vyžití pro cyklisty na silničních a horských kolech, pěší turisty (v okolí je několik, krásných jezer jako například Lago di Federa, které leží ve výšce více jak 2000 m), horolezce a lezce ferrat. Město obklopují více jak 2000 m vysoké, horské masivy, takže možností kam se vydat je nespočet.

Stoupání na průsmyk Falzarego

Začátek stoupání na Passo Falzarego

Z Cortiny v nadmořské výšce 1224 m vede ne příliš klikatá cesta přes vesnici Pocol, dalšího centra zimních sportů. Zde je možnost vybrat si jeden ze dvou průsmyků, takže kromě průsmyku Falzarego se můžete do cílového města Caprile dostat i přes průsmyk Giau. Průsmyk Falzarego je lehčí než druhý zmiňovaný. Průměrné stoupání je přibližně 5,4 % a po nastoupaných 881 m a téměř 17 kilometrech se objeví vrchol v nadmořské výšce 2105 m. I samotný profil stoupání je mírný. Nejsou zde místa, kde by byla silnice výrazně strmá a nejtěžší část je v okolí vesnice Pocol, kde je přibližně 8,5 % stoupání. První polovina cesty je lemována stromy a nenabízí mnoho výhledů na hory, ale od 12 kilometru se otevře výhled na nádhernou skupiny třítisícových horských masivů Tofana s jedním z nejvyšších vrcholků Dolomit, horou Tofana di Mezzo a tento výhled je k dispozici až k samému vrcholu.

Na vrcholu průsmyku Falzarego

Vrcholem průsmyku to nekončí

Na vrcholu průsmyku, jak už to je v Itálii zvykem, je restaurace a možnost ubytování, ale je tu toho k dispozici ještě více. Pro zájemce o historie je tu muzeum z První světové války v bunkru z té doby. Dále je tu lanovka k budově Rifugio Lagazuoi, sloužící jako rozhledna, ubytovna a muzeum v přírodě v jednom. Odtud začínají stovky kilometrů turistických tras po masivech Dolomit. A vedou tudy trasy pro horská kola, především pro downhill.

Trasy pro horská kola z průsmyku Falzarego.

Kromě možnosti sjezdu do města Caprile, se dá z vrcholu průsmyku pokračovat na Passo di Valparola do nadmořské výšky 2192 m a dále do vesnice La Villa, startovního místa slavného závodu Maratona dles Dolomites, který samozřejmě vede i přes průsmyk Falzarego.

Parametry Passo di Falzarego z města Cortina d´Ampezzo.