pohled na údolí z Edelweißspitze

Vysokohorská silnice Grossglockner – na kole pod vrchol Rakouska

autor:

Oblíbený cíl motocyklistů, silničních cyklistů a výletních autobusů, který naplno vyzkouší vaši fyzičku a vzbudí ve vás pocit závodníka. To vše v překrásném okolí rakouských jezer, vodopádů a Alpských údolí.

Základní informace o trase

Alpská silnice se nachází v rakouském pohoří Vysoké Taury a nepřímo spojuje lázeňské město Zell am See a lyžařské středisko Lienz. Celá oblast je prošpikována cyklostezkami a to nejen v horách, ale i v údolí okolo jezera Zell a známých Krimmelských vodopádů. Narazíte zde na jak na rodiny s dětmi, tak i jezdce na časovkářských speciálech, kteří si ve výbavě nezadají s profesionálními jezdci velkých Tour.

Mýtné brány, od kterých je možné si nechat změřit čas výjezdu

Samotná vysokohorská silnice začíná ve městě Ferleiten a končí rovnou na třech místech. Prvním z nich je Fuscher Törl (2407 m n.m.) odkud vede dlážděná cesta na úplně nejvyšší bod Edelweißspitze (2571 m n.m.). A po krátkém sjezdu z Fuscher Törl je závěrečné ztoupání na Hochtor (2504 m n.m.). Odtud pak už jen sjezd do vesnice Großkirchheim.

Silnice na Grossglockner z vesnice Ferleiten

Několik údajů o stoupání z Ferleiten do Edelweißspitze:

  • Délka: 14,8 km
  • Počet zatáček: 29
  • Průměrné stoupání: 10.3%
  • Maximální stoupání: 14%
  • Nastoupené metry: 1426 m

Omezení, na která narazíte, při dobývání vrcholku jsou počasí a s ním související otevírací doba silnice. Ta je otevřena od května do konce října, pro cyklisty je ale vždy nejlepší počkat na letní měsíce, protože vrcholek je v podstatě celoročně zasněžený. Druhým omezením je denní otevírací doba. Oba výjezdy na Grossglockner jsou opatřeny mýtnou branou a pro letní měsíce to znamená otevírací dobu od 5 a poslední vstup je možný do 20.45.

Služby pro cyklisty

Výjezd na Grossglockner není jen tak obyčejný. V Rakousku ho pojali jako časovku. Pokud chcete, můžete si, za 2 eura, nechat změřit čas výjezdu. Začíná se ve Ferleiten a končí na Fuscher Törl. Čas se zapisuje do tabulky a vy se tak můžete na internetu podívat, jak jste si vedli ve světové konkurenci. Měření časů se provádí před 9 hodinou ráno a pak také po 3 hodině odpoledne.

Myslelo se i na pohodlí, takže po zajetí nejrychlejšího času máte možnost se buď na Ferleiten nebo Hochtor vysprchovat a převléct do suchého a teplého oblečení, které budete při sjezdu rozhodně zapotřebí. Pro opravdu soutěživé typy je připraven, jednou ročně, závod Glocknerkönig. Startuje se na stejném místě, kde se provádí každodenní měření časů a cíl je u kamenné stavby na Fuscher Törl. Ikdyž se startuje hromadně, jedná se o časovku. Každý závodník dostane čip, který mu automaticky změří čas a zařadí ho mezi ostatní jezdce.

Stojí to zato?

Pokud vám nevadí hromady aut a máte rádi náročnější stoupání, tak určitě ano. A pokud vám nevadí ani ranní vstávání, můžete vyrazit ještě před tím, než se silnice zaplní a užijete si zpočátku cestu lemovanou strom, ke konci pak holou krajinu, zato s ohromujícím výhledem na vrcholky rakouských Alp, v čele s Grossglocknerem. Samotná silnice je hodně různorodá, jsou tu dlouhé rovinky s velkým převýšením, vracečky, na kterých si nechvíli odpočinete, zajímavá přemostění na nejprudších stranách hory a spousty odpočívadel na focení a doplnění energie.

Vzhůru na Grossglockner

Parametry stoupání na Grossglockner