klášter Dürnstein na Dunaji

Dunajská cyklostezka z Passau do Bratislavy

autor:

Téměř 400 kilometrů dlouhá cesta z Pasova do Bratislavy, při které můžete obdivovat řadu památek, zastavit se na něco dobrého k snědku nebo jen tak relaxovat, při povodí druhé nejdelší řeky Evropy, kde čas plyny tak nějak pomalu.

Samotná cesta je sice zajímavá, projíždíte přes několik přehrad, skrze historická centra měst, chvíli jste na dosah od řeky, jindy ji sotva vidíte, ale stále máte pocit, že to je nekončící rovina, která po čase začne nudit. Proto než vyrazíte, naplánujte si po cestě několik zastávek, pro zpestření. Pomoci vám může i náš přehled.

Návštěva památek

Prvním zajímavým místem na cestě z Pasova (Passau) je rokokový klášter Wilhering, nacházející se ve stejnojmenné obci, při povodí řeky. Další zastávkou může být město Linec (Linz), plné zajímavostí jako například bazilika Pöstlingberg, symbol města, katedrála „Nový Chrám“ (Neuer Dom), největší náměstí na Dunaji Hauptplatz a mnoho dalšího. Z Lince následuje téměř 80 km dlouhý přejezd až ke klasicistnímu zámku Persenbeug. Asi v polovině trasy se nachází nejzajímavější stavba, klášter Melk, ve stejnojmenném městě. Jedná se o největší benediktýnský klášter v Evropě.

klášter Melk na kopci
Opět krátký přesun do městečka Dürnstein, zapsaného na seznam kulturních památek UNESCO a jeho dominantou Klášterem Dürnstein s výraznou modro-bílou věží. Městečko leží na protějším břehu řeky, ale lze se k němu snadno dostat, buď pomocí místního lodního přepravce nebo po mostě, kousek za městem.
V dalším velkém městě Kremši (Krems) leží druhý benediktýnský klášter Göttweig.
Mírnou zajížďku z cyklostezky představuje
zámek Grafenneg, který je od Kremže vzdálený asi 15 km. Posledními dvěma zastávkami jsou klášter Klosterneuburg a hrad Kreuzenstein. Samozřejmostí jsou hlavní města Vídeň a Bratislava, plné památek a zajímavých míst.

Výlet za gastronomií

Na dunajské cyklostezce se nachází několik míst, známích po celé Evropě, díky svým pokrmům a také dobrému pití.
Tak především je to Linec, který dal jméno
lineckému koláči. Pak také Vídeň s vídeňským řízkem a Sacherovým dortem. Bratislava může nabídnout halušky a pokud jste milovníky vína, tak mezi Vídní a Bratislavou se nachází oblast Burgeland, nejvýznamnější to vinařská oblast v Rakousku, prošpikovaná cyklostezkami a mnoha menšími či většími vinaři.

Pro rodiny s dětmi

Nejvíce dunajskou cyklostezku asi ocení rodiny s dětmi. Je to především díky rovinatému profilu celé trasy, kde nenarazíte na větší kopec a také velikou nabídku ubytování podél cesty, takže není problém naplánovat si týdenní dovolenou s poznáváním severního Rakouska. Pohodlí pro cyklisty je na cestě zajištěno několika občerstvovacími stanicemi a servisy kol. Celá trasa je navíc přehledně značena jako Evropská cyklostezka číslo 6 s nápisem Donauradweg.

Několik užitečných odkazů: