Bodamské jezero – Hned čtyři státy snadno i na kole

autor:

Druhé největší jezero v Alpách tvoří hranice tří evropských států a to Německa, Rakouska a Švýcarska, ale jen 40 kilometrů od jižního cípu jezera se nachází Lichtenštejnsko, takže během chvíle procestujete 4 státy a navštívíte několik zajímavých měst a míst. A přestože cesty okolo jezera jsou z veliké části po rovině, stačí ujet pár kilometrů do Rakouska a jste v Alpách na vysokohorských silnicích, takže na své si zde přijde většina cylistů. A nemusíte se bát, že snad samotná projížďka okolo jezera bude otázka chvíle a pak budete muset někam dál. Jezero má na délku 63 km ale objet ho vydá na pěkných 250 km, což s několika zastávkami ve městech při pobřeží může zabrat i tři čtyři dny.

Cyklostezka okolo jezera

Ať už začnete kdekoliv (my začínali v německém městě Lindau) cyklostezky vás vždy zavedou jak k okraji jezera kde je úplná rovina, pěkný asfalt a spousta cyklistů a bruslařů, tak do měst na silnice nebo cyklistozky na chodnících. Občas se nám ve městech stane, že při objevování památek sjedete ze stezky, stačí však vyjet z města nebo k jeho okraji a rychle se na ně vrátíte. Cyklostezky, stejně jako jezero jsou v nadmořské výšce přibližně 400 m a výše se dostanete jen ve dvou případech a to do výšky okolo 550m, tam kde cyklostezka vede přes vyhlídky nad městěm. Jinak vede cesta většinou z města do města nebo vesnice, takže možných zastávek je zde opravdu hodně a výlet je vhodný i pro rodiny s dětmi.
Pro ty, kteří rádi objíždí památky a historická místa je na okraji Bodamského jezera spousta možností.

Kostnice

Pro nás, z historického hlediska určitě nejdůležitejší místo na Bodamském jezeru. Byl zde v roce 1415 souzen a upálen mistr Jan Hus a o rok později český filozof a teolog Jeroným Pražský. Ve městě je památník na hrůznou událost a dům kde byl Jan Hus ubytován. I samotné město Kostnice (v němčině Konstanz) má dlouho historii. Nejprve keltská osada, poté římské sídlo a poté důležité středověké obchodní město je dnes největším městem na Bodamském jezru.


Pomník mistra Jana Husa

Mainau

Nejhezčí ze tří vetších ostrovů, ležících na jezeru se nachází pobíž Kostnice. Říká se mu také květinový ostrov. Má překrásné zahrady, motýlý dům a barokní kostel.

Lindau

Asi nejhezčí zastávka na trase s historickým centerm a hlavně přístavem s majákem. Konají se zde nejrůznější výstavy, přehlídky a trhy. Důležitý středověký přístav s hlavní trasou do Milána byyl vždy především místem obchod a na bohatých zachovalých domech minulých obchodníků je to znát.

Přístav v Lindau

Curych

Největší Švýcarské město, světové bankovní středisko u kterého začíná další veliké jezero, pojmenované po městu.

Vaduz

Hlavní město Lichtenštejnska s pouhými 5,5 tisíci obyvateli.Můžete se dojed podívat na knížecí hrad a zámek, Katedrálu svatého Florina nebo do mekáče.

Hrad ve městě Vaduz

Do hor pár kilometrů

Můžete třeba zkusit trasu z Bregenzu přes Dornbirn po cyklostezce do Mellau a pak pro horská kola vedou cestičky v horách až do Damülsu nebo pro silniční kola přes město Au. Kopcovitých silnic je veliká spousta, takže záležijí jen na vás, kam se vydáte.