pohled na Pyreneje v Andoře

Andorra – každoroční dějiště závodu Vuelta

autor:

Cyklistika k Andoře patří. Však se tu pojede 9. etapa letošní Tour de France, loni v hlavním městě začínala 11 etapa Vuelty a pořádalo se zde mistrovství světa horských kol.

Můžete tak navštívit místa, kudy projížděli nejslavnější cyklisté dneška a pokusit se přiblížit nebo dokonce překonat jejich čas výjezdu na některou z hor. Na výběr je toho opravdu hodně a kdyby vám samotná Andorra nestačila, v okruhu několika desítek až stovek kilometrů jsou legendární cyklistické vrcholky, jako Col du Tourmalet, Col d´ Aspin nebo Hautacam.

Pro dovolenou v Andoře hovoří i fakt, že většina země se živý turismem, takže je na výběr široké spektrum hotelů, penzionů, kempů, horských chatek, restaurací, barů a hlavně obchodů.

Těžko hledat rovinu

Jako většina měst v Andoře je i samotné hlavní město Andorra la Vella postaveno zčásti na kopci. Jsou tu úzké uličky, budovy se staví na každém koutku rovné půdy a většinou převládá výška na šířkou, protože místa není nazbyt. Většinu prostoru zabírají obchody a kancelářské budovy, takže na hotely a domy místních obyvatel zbývá místo až na kopci. Vzniká tak zajímavý pohled, kdy sem tam se na svahu najde osamělé stavení nebo hotelový komplex.

Domy a hotely v Andorra la Vella

Historických památek v hlavním městě a vlastně i v celé Andoře mnoho nenajdete, ale vlastně to ani není potřeba, protože to hlavní, za čím sem všichni jezdí jsou horské průsmyky a krásná, nedotčená příroda mimo civilizaci.

Více než 70 jezer, panorama Pyrenejských hor a kilometry serpentin hladkého asfaltu. Jste-li majitel/ka silničního kola, cestování po Andoře si maximálně užijete. Není výjimkou, že Španělé na silničních kolech jedou do Andorry na otočku. Je potřeba zmínit, že španělští, potažmo andorští řidiči jsou velmi tolerantní a objíždějí cyklisty velikým obloukem a pokud nemají dostatek prostoru na předjetí, radši pojedou za vámi, než aby vás těsně minuli.

Vyjmenovávat zde doporučené trasy by bylo asi zbytečné, když každá cesta je zajímavá minimálně tím pohledem na okolní kopce a jedinečnou přírodu. Pokud by vás ale zajímali některé tipy, tak na turistickém webu Andorry najdete pár desítek příkladů. A doporučujeme se podívat do online cyklistického průvodce, kde najdete jak videa, tak fotografie z jednotlivých cest.

Závody pro běžné jezdce

Bylo by minimálně zvláštní, kdyby v místě, kde se jedou oba slavné cyklistické závody, nebyla připravena akce, na které by svou výkonnost mohli porovnat i běžní jezdci. A tak se jednou ročně pořádají závody silniční cyklistiky La Purito Andorra a Volta als Ports. První jmenovaný je, jak už jste asi poznali, pojmenovaný po přezdívce cyklistického závodníka Joaquima Rodrigueze a ne náhodou, protože sám španělský závodník se podílí na pořádání závodu a také se ho účastní. A jelikož je Purito známý vrchař, nepřekvapí fakt, že na 145 kilometrech tratě zdoláte hned 5 vrcholků převyšujících 1700m.

Druhým závodem je Volta als Ports. Nemá tak náročný profil jako La Purito, ale při délce 109 kilometrů zdoláte hned tři vrcholky 1700m, takže o oddechovou trať se určitě nejedná.

Ať už si vyberete kterýkoliv závod, nebo si jen projedete vlastní trasu, věřte, že Pyrenejské kopce v Andoře vás pořádně otestují, ale bude to stát za to.

Užitečné odkazy: