kapky deště dopadající na chodník

Správná příprava na déšť, nepřítele č.1 všech cyklistů

autor:

Asi nikdo nevyrazí na kolo, když venku prší. Nojo ale co když déšť přejde během cesty. Schovat se v nejbližší hospůdce a čekat než to přejde může být proces na celý den a komu by se pak chtělo vyrážet znovu do deště, když stále ne a ne skončit. Je tedy asi lepší pokračovat v jízdě a být o to dříve v teple domova. Proto aby vaše jízda byla v takovém případě bezpečná si zde uvedeme několik zásad.

  • Při jízdě by jste se měli vyvarovat ostřejšímu zatáčení a brzdění, což jsou nejčastější příčiny smyku.
  • Být opatrní na různých značeních, nakreslených na vozovce, jejichž povrch se za deště mění na kluziště.
  • Myslet na to, že brzdy mají za deště nižší účinnost, z čehož vyplývá delší brzdná dráha .
  • Mít na kole kvalitní osvětlení a na sobě oblečení s reflexními prvky, protože jízda při silnějším dešti je jako jízda v mlze a vaše viditelnost pro ostatní řidiče je tím snížena.

Ochrana proti vodě

Zakončit výlet bez nehody je sice prioritou, ale mít během cesty určitý stupeň komfortu je neméně důležité. Jak se tedy chránit proti vodě a udržet své tělo v teple, tak aby se předešlo zranění a nemocem? Zde je několik ochranných pomůcek proti vodě.

  • Mnohými cyklisty nenáviděné blatníky, které sice vzhled kola opravdu nevylepší, ale během podzimu a začátku jara jsou vhodným doplňkem, protože když už prší svrchu nemusí pršet i zespodu.
  • Návleky na tretry – chodidla jsou částí těla, jejichž udržení v suchu a teple je nedílnou podmínkou k udržení tělesného komfortu a předcházení nemocí. Návleky na tretry jsou menším doplňkem, který se při troše snahy, vejde i do brašny na kole a v případě potřeby mnohonásobně zlepší tělesné pohodlí.
  • Samozřejmostí jsou nepromokavé, jednotlivé díly oblečení. Jen za sebe příliš nedoporučuji klasické pláštěnky na kolo, protože tělo v nich nedokáže dýchat a nakonec se člověk zpotí natolik, že hlavní vrstva, která přiléhá na tělo a měla by hřát je natolik mokrá, že nedokáže zahřát.

Revitalizace

Dešti se hold vyhnout nedá, můžete si ale jízdu na dvou kolech co možná nejvíce zpříjemnit správnou výbavou a dodržováním bezpečnostních zásad. Po jízdě je pak vhodné se zahřát, nejlépe teplou sprchou a nesmíme zapomínat ani na kolo a jeho mechanické části, především řetěz, který je vhodné očistit a promazat a také kazety je potřeba očistit aby se nečistoty nedostávali znovu na řetěz. A bylo vše připraveno znovu vyjed.