navrstvené oblečení na sebe

Pravidla vrstvení aneb jak si užít kolo i v chladném počasí

autor:

Chcete si užívat cyklistiku po celý rok? Bojíte se vyrazit do chladného počasí na kole, aby vás neskolilo nachlazení? Pokud i vy chcete patřit k celoročním jezdcům na dvoukoláku, pak si pozorně přečtěte pravidla vrstvení oblečení během chladného počasí. Kromě dresu a kraťasů by vám v šatníku neměla chybět ještě další výbava!

Pravidla 3 vrstev

Jestliže patříte mezi cyklo nadšence a silný vítr, déšť nebo první sníh vás neodradí, myslete na své zdraví a udělejte maximum pro to, abyste správně zvolili oblečení a předešli nepříjemné rýmě či nastuzení. Nejdůležitějším úkolem kvalitních vrstev oblečení je udržování optimální teploty těla. To znamená nepřehřát se a nepodchladit. Ve špatně vybraném oblečení se můžete snadno zpotit nebo celou cestu na kole přetrpět zimou. Jak tedy na to? Držte se osvědčeného systému tří vrstev. První vrstva je sací, která by měla na vašem těle vytvořit druhou kůži. Úkolem přiléhavé sací vrstvy je odvádět vlhkost od pokožky a udržet ji v suchu. Tato vrstva oblečení může být tvořena tzv. funkčním prádlem, které má vysoké savé vlastnosti a příjemně sedí. Vybírat dnes můžete třeba z bezešvého prádla a bio bavlny. Nezapomínejte, že první sací vrstva by neměla být volná a plandat nebo naopak nepříjemně škrtit. V chladném počasí volte modely funkčního prádla s dlouhými nohavicemi i rukávy. Ženy by pod první vrstvu měly oblékat dokonale padnoucí sportovní podprsenku, která je nebude během pohybu na kole omezovat. Ideální jsou sportovní střihy, které se skvěle přizpůsobí a díky širokým ramínkům a pevné opoře o ní nebudete prakticky ani vědět. Spodní prádlo by mělo být rovněž velmi příjemné, nejlépe ze savých materiálů. Rozhodně vás nezklame klasické sportovní spodní prádlo s plochými švy.

Izolační vrstva jako druhý článek

Stejně tak podstatná je i druhá vrstva, nazývaná izolační. Tato střední vrstva by měla zadržovat tělesné teplo a odvádět přebytečnou vlhkost. Vhodným materiálem je fleec nebo funkční materiál s plyšem. Aby termoizolační vrstva splnila svůj účel, vybírejte ji podle typu vyjížďky, respektive sportovního výkonu. Pokud se chystáte spíše na krátkou nebo pohodovou pomalou vyjížďku s dětmi, oblékněte si izolační vrstvu o něco teplejší a silnější než v případě, že bude váš cyklo výlet spíše sportovního charakteru a máte v plánu se pořádně zapotit. Budete potřebovat druhou vrstvu nejen s izolačními vlastnostmi, ale také s efektivní schopností pot odvádět k další vrstvě. Stejně podstatná je pro cyklistiku v každém počasí i třetí vrstva, označována jako ochranná. Tato vrstva by měla být z nepromokavého materiálu, zvláště pokud sportujete i v dešti. Třetí vrstva má chránit před sněhem, větrem i deštěm, ale zároveň prodyšně vypouštět nahromaděnou vlhkost z těla ven. Nezapomínejte, že i když správně vyberete obě předchozí vrstvy, špatně zvolená poslední vrstva může napáchat škody na vašem zdraví. A jaké materiály jsou pro poslední ochrannou vrstvu ideální? Rozhodně vsaďte na lehkou dobře odvětranou větrovku, kterou se vyplatí mít u sebe na podzim nebo v mírné zimě. Vyzkoušet můžete i větrovky s nylonovou vrstvou. Bunda s kvalitní membránou se vám zajisté osvědčí při častých srážkách, ať už vyrazíte na jaře nebo v sychravém podzimním počasí.

Samozřejmostí je čelenka, popřípadě čepice s ochrannou vrstvou, nepromokavé rukavice a sportovní ponožky pro dokonale pohodlný pohyb. Díky kvalitní sportovní výbavě, kterou si můžete vybrat na internetu nebo od prověřených specialistů v kamenných prodejnách, nebudete muset cyklistiku pověsit na hřebík ani v zimním počasí. Myslete na své zdraví a vyrazte ven do přírody kdykoliv!