Kam na kole: Slavkovský les – krásná příroda, pivovary a památky

autor:

Cyklostezky vedoucí skrz na skrz chráněnou krajinou oblastí Slavkovského lesa, nabízejí nedotčenou přírodu, mírné kopce a spoustu míst k odpočinku a relaxaci. Mnoho příležitostí k doplnění tekutin ať už v podobě piva nebo pramenů a nechybí ani historické lázně, hrad a zámek s jednou z nejcennějších památek u nás.

Bečov nad Teplou

Dalo by se považovat za centrum Slavkovského lesa. Vedou odtud cyklostezky do všech stran a do všech ostatních měst chráněné krajinné oblasti. Nejhezčím a nejdůležitějším místem je historické náměstí s dominantou, kterou je Hrad a zámek Bečov nad Teplou. Ten v sobě ukrývá jednu z nejcennějších hmotných památek u nás Relikviář svatého Maura.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – zdroj: Národní památkový ústav

hrad Loket

Na sever od Bečova leží město Loket a vede sem skvělá cyklostezka, která z obce Krásno je výhradně z kopce nebo po rovině. O to těžší je ovšem cesta zpět. V Lokti se během roku koná bezpočet akcí, ať už hudební festivaly, zabíjačky a mnoho dalšího. Dominantou je hrad Loket, ze kterého je výhled na celé město a okolní vrcholky. Je to také jedna z nejčastějších zastávek vodáků cestujících po řece Ohři

Hrad loket
Hrad Loket , Autorské právo: alexcher2012 / 123RF Reklamní fotografie

Karlovy Vary – nejen lázně

Pár minut jízdy to je z Lokte do Varů a krom relaxace v lázních nabízí hlavně krásné stezky nad městem se spoustou rozhleden, vyhlídkových míst, odpočívadel a pramenů na dolití bidonu. Doporučujeme modrou turistickou Cestu Přátelství, kterou není problém zdolat na horském kole a nabídne rozhledny na obou koncích cesty.

Vyhlídka Jelení skok – autor: Cyklip.cz

Chodová Planá – pivovar

Na opačné straně Slavkovského lesa od Karlových Varů leží sice malé, ale o to zajímavější město Chodova Planá. Vaří se zde totiž pivo Chodovar a hlavně je tu i rekonstruovaný areál pivovaru, kde se pořádají nejrůznější akce během celého roku (např. koulení pivních sudů aj.) a v restauraci krom piva můžete ochutnat i několik pokrmů připravovaných na tamním pivě.

pivovar Chodovar – autor: Cyklip.cz

Mariánské Lázně – nejen kolonáda

Všechny cyklostezky se zbíhají v Mariánských Lázních, alespoň tak to vypadá, když se podíváte na cyklo mapu. Ale pravda je, že možností kam se odtud vydat je opravdu mnoho. A samotné město může nabídnout krom nespočtu pramenů a historické kolonády se zpívající fontánou i rozhlednu a krásnou přírodu. A pokud přijedete od Chodové Plané je téměř jisté, že pokračování cesty bude do kopce.

Kolonáda v Mariánských Lázních – autor: Cyklip.cz

Kladské rašeliny – Tajga

Na kopci za Mariánskými Lázněmi se nachází vesnice Kladská, která je obklopona národní přírodní rezervací Kladské rašeliny. Tato rezervace zahrnuje naučnou stezku skrze rašeliniště, které vznikalo před více než 10 000 lety a jeho okolí skýtající vzácné druhy zvířat a rostlin. Pro cyklisty je tu několik tras po místních lesích a pak dvě silniční cesty buď do Lázní Kynžvart nebo do vesnice Prameny, v jejímž okolí se stáčí minerální voda Magnesia.

Kladská – přírodní rezervace – autor: Cyklip.cz

Kynšperský pivovar

Na řece Ohři leží mezi Chebem a Sokolovem město Kynšperk, které by nemělo chybět na plánované cyklistické trase a to hlavně jako zastávka na výborné pivo a oběd. Tou zastávkou by měl být Kynšperký pivovar. Vlastní pivo – Kynšperský Zajíc (ze kterého doporučujeme hlavně 12° světlý ležák) a výborná kuchyně jsou hlavní lákadla, kvůli kterým nesmíte tento pivovar minout. Ale město toho nabídne samozřejmě mnohem více. Je tu k vidění zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Pany Marie, pozůstatky hradu a také zajímavé meandry řeky Ohře. Je to také jedna ze zastávek na velmi oblíbené cyklostezce podél Ohře.

Kynšperský pivovar
Kynšperský pivovar – autor: Lubor Ferenc [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Chebský hrad

Lehce za okrajem Slavkovského lesa ale je to konečná stanice na cyklostezce podél Ohře, místo odkud se snadno vrátíte vlakem do jakéhokoliv města z výše uvedeného výběru a hlavně nabízí mnoho krásných památek, ze kterých je asi nejzajímavější Chebský hrad. Ten byl vybudován na počátku 12. století a za prohlídku stojí především dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly a pak také Černá věž, postavená z kamenů z nedaleké oblasti sopky Komorní Hůrka. Dále můžete navštívit několik kostelů, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se Špalíčkem, komplexem historických domů.

Plánování trasy:

Z Bečova do Karlových Varů

Po krátkém, prudkém stoupání do vesnice Krásno s rozhlednou na Krásenském vrchu vede 10 kilometrů dlouhý sjezd k hradu Loket a dále podél řeky Ohře přes Svatošské skály, kde je mimo jíné možost občerstvení a phledu na ikonické skály až do Karlových Varů.

Jak tam: CS 362 → CS 6 → CS 2227 → CS 2017 → Dubová cesta → Tuhnická cesta → Cesta Přátelství

Trasa: na webu mapy.cz

Jak zpátky: Odkaz na jízdní řád vlaků

Délka:Nastoupáno:Nejvyšší bod:Náročnost:
36 km525 m696 m n.m.Lehká

Z Chodové Plané do Chebu

Počátek a konec cesty je rovinatý, ale po výjezdu z Mariánských Lázní následuje hezké stoupání v lese až do výšky 864 m n.m. odkud vede sjezd až pod vesnici Lazy, kde je velmi krátké ale velmi prudké stoupání. Za vesnicí Lazy už je jen sjezd až do Kynšperka nad Ohří a dále podél Ohře do Chebu.

Jak tam: silnice 230 → CS 2142 → CS 2136 → CS 2248 → CS 2247 a CS 6

Trasa: na webu mapy.cz

Jak zpátky: Odkaz na jízdní řád vlaků

Délka:Nastoupáno:Nejvyšší bod:Náročnost:
55 km512 m864 m n.m.Střední

Z Bečova do Mariánských Lázní

Lehce náročnější trasa s těžkým stoupáním hned na začátku cesty z Bečova pokračuje přes Otročín, Poutnov a Horní Kramolín. Ccyklostezky jsou neustále nahoru, dolu ale zato nabízí krásné výhledy a klidné silnice a konečnou v Mariánských Lázních. Zpáteční cesta nabídne lesní cesty a vesnice Prameny a Nová Ves

Jak tam: CS 362 → Tisová → CS 2284 → Mariánské Lázně

Trasa: na webu mapy.cz

Jak zpátky: mapa na webu mapy.cz (CS 2139 → CS 2135 a CS 2019) nebo odkaz na vlakové jízdní řád vlaků

Délka:Nastoupáno:Nejvyšší bod:Náročnost:
31,4 km617 m780 m n.m.Střední

Z Chebu do Karlových Varů

Snadná, rovinatá cyklostezka podél řeky Ohře, ideální pro výlety s rodinou od hradu v Chebu s ikonickou Černou věží, přes Kynšperk nad Ohří a místní pivovar, Sokolov, hrad Loket a Svatošské skly až do lázeňského města Karlovy Vary se spoustou rozhleden, vyhlídek a navazujích cyklostezek.

Jak tam: CS 6

Trasa: na webu mapy.cz

Jak zpátky: Odkaz na vlakové jízdní řád vlaků

Délka:Nastoupáno:Nejvyšší bod:Náročnost:
59 km211 m462 m n.m.Snadná

Okružní cesta v okolí Bečova nad Teplou

Cyklistický okruh spíše pro horská kola, s krátkým a prudkým stoupání na začátku, dále kolem Krásenské rozhledny a zpět do Bečova